123RF

Umowy z NFZ poza trybem konkursowym

Udostępnij:

Projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi zakłada, że jeśli w związku z klęską żywiołową pacjenci będą mieli ograniczony dostęp do świadczeń, NFZ będzie mógł zawrzeć umowy ze świadczeniodawcami poza trybem konkursowym.

Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw został we wtorek 24 września skierowany na posiedzenie Rady Ministrów.

W ochronie zdrowia projekt zakłada m.in. dodanie przepisu umożliwiającego zawieranie ze świadczeniodawcami umów poza trybem konkursowym w razie ograniczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej lub zwiększonych potrzeb zdrowotnych, których nie można było przewidzieć. Zmiany w rozliczaniu świadczeń będą mogły być stosowane od 16 września.

W uzasadnieniu podkreślono, że w związku z powodzią świadczenia opieki zdrowotnej często nie mogą być zapewnione przez podmioty, z którymi Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę. Dlatego projekt zakłada utworzenie wykazu podmiotów wykonujących działalność leczniczą na obszarach objętych stanem klęski żywiołowej w uzgodnieniu z dyrektorem właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.

Finansowanie ze środków rezerwy celowej przeznaczonej na przeciwdziałanie klęskom żywiołowym

Świadczenia wykonywane w związku z przeciwdziałaniem skutkom powodzi przez podmioty znajdujące się w wykazie będą finansowane ze środków z rezerwy celowej przeznaczonej na przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i usuwanie ich skutków oraz budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia.

Zaproponowano także uelastycznienie przepisów dotyczących miejsca i warunków udzielania świadczeń zdrowotnych, gdy pomieszczenia zostały zalane przez wodę lub gdy wystąpiły trudności z zapewnieniem personelu.

Projektowane rozwiązania zakładają, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł finansować dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego bez konieczności zmiany wojewódzkich planów działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Uregulowane ma być tzw. tymczasowe miejsce udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, co umożliwi prowadzenie, odpowiednie udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz finansowanie szpitala polowego lub tymczasowego.

Rozwiązanie gdy produkty lecznicze zostały zalane, skażone albo zabrane przez falę powodziową

Zaproponowane rozwiązania umożliwią zaopatrywanie jednego podmiotu leczniczego przez inny podmiot leczniczy w produkty lecznicze, jeżeli produkty lecznicze z apteki szpitalnej albo działu farmacji szpitalnej zostały zalane, skażone albo zabrane przez falę powodziową.

Projekt wprowadza także rozwiązanie umożliwiające dysponentowi lotniczych zespołów ratownictwa medycznego (Lotnicze Pogotowie Ratunkowe) zwrot kosztów uczestnictwa w działaniach związanych z powodzią. Ponadto pojawi się możliwość otrzymania z budżetu państwa środków finansowych na pokrycie strat wynikających z utraty lub uszkodzenia sprzętu, jeżeli utrata lub uszkodzenie nastąpiły na skutek działania związanego z powodzią.

Projekt ma także ułatwić podmiotom leczniczym pozyskanie pieniędzy na odbudowę oraz na odtwarzanie ich infrastruktury teleinformatycznej.

 Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.