123RF

Po pierwsze: nie odsyłać

Udostępnij:

Kierowanie pacjentów przez pracowników szpitali i poradni przyszpitalnych do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, by tam wykonać badania, otrzymać zwolnienie lekarskie lub receptę na bezpłatne leki dla seniorów i dzieci, narusza prawa pacjenta.

  • Czy chorych można odsyłać ze szpitali do podstawowiej opieki zdrowotne?
  • Na to pytanie odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta

– Każdy szpital i przychodnia przyszpitalna mająca zawartą umowę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia ma obowiązek zapewnienia ich udzielania w sposób kompleksowy obejmujący wykonanie niezbędnych badań, w tym badań laboratoryjnych i diagnostyki obrazowej oraz procedur medycznych związanych z udzielaniem tych świadczeń. Pacjenci nie mogą być odsyłani do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej tylko po to, aby wykonać dodatkowe badania lub by ci wystawili pacjentowi zaświadczenie, że może być operowany. To postępowanie niezgodne z przepisami prawa – szpital, zarówno na etapie kwalifikacji do zabiegu, jak i już po przyjęciu pacjenta na oddział, ma obowiązek całościowo nim się zająć – informuje RPP, dodając, że nie ma także żadnego uzasadnienia odsyłanie chorych do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej po uzyskanie przez nich orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy, po hospitalizacji na oddziale szpitalnym lub wizycie na SOR-ze – to personel szpitalny ma wiedzę o stanie zdrowia pacjentów i jeśli ten stan to uzasadnia – powinien wystawić zwolnienie lekarskie.

Kolejną sprawą jest wystawianie recept dla seniorów lub dzieci na bezpłatne leki.

– W tym zakresie należy wskazać, że bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne określone w wykazie leków refundowanych przysługuje również na podstawie recepty (z symbolem „S” lub „DZ”) wystawionej w postaci elektronicznej przez lekarzy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub lekarzy po zakończonym leczeniu szpitalnym. Także zatem i w tym przypadku to lekarze w szpitalach powinni pomóc potrzebującym, a nie przerzucać kwestię uzyskania wymienionej recepty na pacjentów, kierując ich do podstawowej opieki zdrowotnej – czytamy na stronie internetowej RPP.

Przeczytaj także: „Słaby POZ, gorszy SOR”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.