Warszawski Uniwersytet Medyczny

Prof. Rafał Krenke oficjalnie rozpoczął kadencję jako rektor WUM

Udostępnij:

1 października w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbyła się uroczystość przekazania władzy nowemu rektorowi. Wraz z wręczeniem insygniów władzy rektorskiej – berła, sygnetu i łańcucha z godłem – oficjalnie rozpoczęła się kadencja rektora Rafała Krenke, który 26 września został wybrany głosami większości elektorów.

– Wiem, że dostałem bardzo duży mandat zaufania od społeczności akademickiej, ale wiąże się on też ze zwiększonym poczuciem odpowiedzialności za to wszystko, co chciałbym zrobić podczas mojej kadencji. Mogę zadeklarować, że będę się starał, aby za cztery lata nasza uczelnia była jeszcze lepsza i silniejsza niż do tej pory – stwierdził rektor Rafał Krenke.

Było wiele sukcesów, które należy docenić i kontynuować
Oficjalna uroczystość przekazania władzy zgromadziła w sali obrad Senatu ustępujące władze rektorskie, władze dziekańskie i administracyjne. Zwyczajowo łańcuch rektorski i pozostałe insygnia władzy przekazał nowemu rektorowi ustępujący, tym razem pełniący obowiązki rektora przez ostatni miesiąc, prof. Robert Gałązkowski.

– Dziękuję za zaangażowanie moim poprzednikom, było wiele sukcesów, które należy docenić i kontynuować. Dziękuję pracownikom administracji za ich zaangażowanie w niełatwą pracę. Mam nadzieję, że przez najbliższe cztery lata nasza współpraca będzie się dobrze układała – mówił nowy rektor.

Prof. Rafał Krenke związany jest z Kliniką Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii WUM
Rafał Krenke jest lekarzem, profesorem nauk medycznych, kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dziekanem Wydziału Lekarskiego.

W 1987 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Medycznej w Warszawie, zdobywając dyplom lekarza medycyny. W 1996 roku obronił rozprawę doktorską na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. W 2012 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, zaś w 2014 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Od początku pracy lekarskiej jest związany z Kliniką Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii WUM, pełniąc od 2014 roku funkcję kierownika i lekarza kierującego tą jednostką. Posiada specjalizacje w dziedzinie chorób wewnętrznych (I i II stopnia), dziedzinie chorób płuc i intensywnej terapii. Do szczególnych zainteresowań klinicznych i naukowych profesora Krenke należą: pulmonologia interwencyjna, choroby opłucnej, rak płuca, astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc, zakażenia układu oddechowego u chorych z zaburzeniami odporności, choroby układu oddechowego wywołane przez prątki niegruźlicze oraz diagnostyka i leczenie przewlekłego kaszlu.

W latach 2007–2013 profesor Krenke pełnił funkcję konsultacyjną w dziedzinie chorób płuc w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Od 2014 roku jest konsultantem ds. chorób płuc dla województwa mazowieckiego. W latach 2016–2019 był prodziekanem I Wydziału Lekarskiego ds. studenckich IV–VI roku, a od roku 2020 pełnił funkcję dziekana Wydziału Lekarskiego WUM. Od 2017 roku pełni funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Od ponad 35 lat aktywnie uczestniczy w kształceniu studentów

Od ponad 35 lat prof. Rafał Krenke aktywnie uczestniczy w kształceniu studentów kierunku lekarskiego w zakresie chorób wewnętrznych, chorób płuc i alergologii oraz lekarzy w ramach kształcenia podyplomowego z chorób wewnętrznych i chorób płuc.

Jest autorem ponad 200 artykułów naukowych o łącznym IF ponad 530 pkt, 38 rozdziałów w podręcznikach lub monografiach i współautorem lub redaktorem 9 podręczników dla lekarzy i studentów.

Profesor Krenke został uhonorowany m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem za Zasługi dla Ochrony Zdrowia, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.