123RF

Nowelizacja przepisów refundacyjnych nie aż taka szybka

Udostępnij:

Zmiany w Prawie farmaceutycznym mogłyby zakończyć problemy producentów, a pacjentom zapewnić szerszy dostęp do leków biologicznych – jednak wbrew zapowiedziom urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia nie spieszą się z pracami nad ustawą.

Na początku maja przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapowiedzieli przygotowanie szybkiej nowelizacji ustawy refundacyjnej, zwanej SZNUR.

Mówiła o tym między innymi wiceminister zdrowia Urszula Demkow w czerwcu – podczas konferencji Priorities and Challenges in Polish and European Drug Policy 2024.


– Mimo że od tamtej pory minęło pięć miesięcy, wciąż nie ma nawet propozycji przepisów – zwraca na to uwagę „Dziennik Gazeta Prawna”, podkreślając, że przedstawiciele branży zaczynają się niecierpliwić i pytać, co zdaniem resortu znaczy szybko.

Tempo prac nad zmianami w ustawie refundacyjnej ma niebagatelne znaczenie. Okazuje się bowiem, że do czasu ich uchwalenia producenci leków tkwią w okowach wadliwego prawa, wprowadzonego w zeszłym roku przez poprzedni rząd mimo protestów środowiska.

– Wbrew zapowiedziom resort zdrowia wcale się nie spieszy z tzw. szybką nowelizacją ustawy refundacyjnej. Nie ma absolutnie żadnych szans na jej przyjęcie w tym roku. Trudno nawet szacować przybliżony termin, bo nikomu się nie spieszy. Po raz kolejny skończyło się na obietnicach – mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej ,,Farmacja Polska”, zwracając uwagę na to, że branża farmaceutyczna nie otrzymała do tej pory wglądu w projekt przepisów.

– Nowe kierownictwo resortu obiecywało szybką reformę wadliwego prawa. Dziś, po prawie roku od uformowania się nowego rządu, można niestety stwierdzić, że szybko wcale nie będzie. Jeśli wziąć pod uwagę dynamikę procesu legislacyjnego, realistyczny termin uchwalenia nowelizacji to maj 2025 r. – prognozuje w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Grzegorz Rychwalski, wiceprezes organizacji Krajowi Producenci Leków.

Co dalej?
„Dziennik Gazeta Prawna” pyta resort zdrowia o to, na jakim etapie są obecnie przygotowania projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej, i prosi o wskazanie terminu, w którym jest planowane jego skierowanie do konsultacji społecznych – bez odpowiedzi.

Przeczytaj także: „Po DNUR pora na SZNUR”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.