D E K A L O G bezpieczeństwa operacji plastycznych

Udostępnij:
Zabiegi chirurgii plastycznej przestają być tematem tabu i przywilejem gwiazd. Szacuje się, że rocznie około 0,5 mln Polaków poddaje się zabiegom poprawiającym urodę,
z czego zdecydowaną większość stanowią kobiety. Coraz częściej do klinik chirurgii plastycznej trafiają młode osoby, które nie zawsze wiedzą czego oczekiwać i jakiej obsługi żądać w gabinecie lekarskim. Jak zatem bezpiecznie przejść przez operację plastyczną?
D E K A L O G (źródło: principle.pl)

D jak doświadczenie
• Wieloletnie doświadczenie chirurga przeprowadzającego operację jak
i współpracujących z nim przy operacji osób tj. asystentów i anestezjologów, jest kluczowe podczas operacji, bowiem decyduje o końcowym efekcie pracy zespołu oraz umiejętności działania w sytuacji gdyby pojawiły się komplikacje. Najważniejszą kwestią jest więc liczba wykonanych zabiegów i ilość godzin spędzonych przy stole operacyjnym, uzyskana specjalizacja z chirurgii plastycznej oraz stałe podnoszenie kwalifikacji poprzez uczestnictwo w szkoleniach.

E jak elementarna wiedza
• Każdy potencjalny pacjent kliniki chirurgii plastycznej powinien przygotować się na spotkanie z chirurgiem, u którego planuje przeprowadzić operację i spisać wszystkie nurtujące go pytania dotyczące zabiegu. W interesie pacjenta jest więc zebranie przynajmniej podstawowych informacji na temat kliniki i pracujących
w niej lekarzy, a także możliwościach jakie daje współczesna medycyna estetyczna.

K jak konsultacje
•Przed każdą operacją chirurg plastyk musi spotykać się z pacjentem, aby omówić z nim procedurę przeprowadzenia zabiegu. Podczas takich konsultacji lekarz powinien opowiedzieć, jak będzie przebiegać operacja, jakie techniki, sprzęt
i materiały zostaną wykorzystane, co będzie się działo z pacjentem w okresie rekonwalescencji, a także jakie komplikacje mogą się pojawić w trakcie zabiegu lub po nim, nawet jeśli zdarzają się rzadko.

A jak autonomiczna decyzja pacjenta
• Spotkanie z lekarzem chirurgiem ma na celu poinformowanie pacjenta
o możliwościach i ograniczeniach w wykonaniu danego zabiegu. Lekarz, zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem proponuje też pacjentowi najlepsze rozwiązania, aby uzyskać oczekiwany efekt. Jednak tylko pacjent podejmuje ostateczną i samodzielną decyzję, czy chce poddać się danemu zabiegowi.

L jak leczenie
• Operację plastyczną przeprowadza się tak samo jak każdą inną operację, dlatego też pacjent musi zastosować się do wszystkich zaleceń lekarza dotyczących okresu przed i po operacji. Każdy pacjent powinien być poinformowany, jak przygotować się do operacji. Ważne jest więc np. przestrzeganie rygoru diety czyli powstrzymanie się od jedzenia i picia (nawet wody) przez 6. godzin przed zabiegiem, czy przyjmowania specyficznych lekarstw tj. aspiryna czy witamina C.

O jak okres rekonwalescencji
• Przeprowadzenie każdej operacji łączy się z okresem rekonwalescencji pacjenta. W tym czasie, ogromną rolę odgrywa opieka medyczna i fizjoterapeutyczna oferowana przez klinikę. Pacjent poddany szeregowi specjalistycznych zabiegów
i ćwiczeń (tj. w Pain Protection System), minimalizuje ból związany z poruszaniem się i rehabilitacją, a rany pooperacyjne goją się szybciej.

G jak gwarancja
• Renomowana klinika powinna zagwarantować swoim pacjentom serwis na najwyższym poziomie, a także opiekę i usługi w razie wystąpienia ewentualnych komplikacji lub gdyby zaistniała potrzeba wykonania dodatkowych zabiegów.


Więcej informacji:
Kinga Łobzowska-Błachnio, Principle, GSM: 510 056 402, kinga.lobzowska@principle.pl
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.