Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zapomoga – czy tylko w warszawskiej izbie lekarskiej

Udostępnij:
Wysokość zapomogi ustalana jest indywidualnie w kwocie 2500 zł. Warunkiem jej uzyskania jest złożenie do OIL w Warszawie wniosku. Dołącza się do niego dokumenty potwierdzające przyczyny ubiegania się o przyznanie zapomogi, tj. zaświadczenie o chorobie, odpisy kart informacyjnych leczenia szpitalnego oraz inne istotne dokumenty.
Jak czytamy na stronie warszawskiej OIL lekarze dentyści zakażeni wirusem SARS-CoV-2 będą mogli składać do Rady Funduszu Samopomocy wnioski o zapomogę. Z Funduszu mogą korzystać lekarze i lekarze dentyści będący członkami Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, którzy w skutek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 byli hospitalizowani i wymagali respiratoterapii, bądź wysoko przepływowej tlenoterapii, łącznie z hospitalizacją oraz mający inne ciężkie powikłania w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Warunkiem ubiegania się o zapomogę z funduszu jest brak zaległości finansowych na rzecz izby oraz trudna sytuacja materialna lekarza i lekarza dentysty. Z możliwości korzystania z zapomogi wyłączeni są lekarze i lekarze dentyści, którzy otrzymali odszkodowanie z PZU S.A. w ramach polisy ubezpieczeniowej zawartej przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Na stronach innych okręgowych izb lekarskich trudno znaleźć ofertę tak konkretnej, finansowej pomocy. Nie wszystkie izby poinformowały o pomocy państwa. Tylko Lublin, Kraków, Białystok, Szczecin, przypomniały, że przewidziane są specjalne renty dla rodzin lekarzy, którzy zmarli z powodu COVID 19. Na stronie szczecińskiego samorządu czytamy, że Ministerstwo Zdrowia podjęło się zorganizowania takiego wsparcia. Minister zdrowia może wnioskować o przyznanie przez prezesa Rady Ministrów rent specjalnych owdowiałym i osieroconym członkom rodzin lekarzy i lekarzy dentystów, którzy zmarli z powodu COVID-19, (na podstawie art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych), przy czym zakażenie wirusem SARS-CoV-2 miało związek z wykonywaniem zawodu. Lecz najważniejsza informacja to fakt, że tylko dane przesłane za pośrednictwem okręgowej izby lekarskiej do Naczelnej Izby Lekarskiej będą kierowane do ministra zdrowia. Tylko taka droga będzie skuteczna.

Co jeszcze? Z przeglądu stron wynika, że np. lubelska izba oferuje bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla dzieci lekarzy i lekarzy dentystów, zaś dolnośląska bezpłatne konsultacje psychologiczne ze specjalistami z Centrum Zdrowia Psychicznego. Jedno spotkanie trwa 50 minut. Tak więc warszawska izba czeka na naśladowców.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.