Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kobiety spożywające napoje słodzone w grupie ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych

Udostępnij:
Wypijanie jednego lub więcej napojów słodzonych dziennie było związane z prawie o 20 procent wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych u kobiet w porównaniu do kobiet, które rzadko lub nigdy nie piły napojów słodzonych. Wyniki pracy opublikowano w American Heart Journal Association.
W dużym badaniu, które rozpoczęło się w 1995 roku wypijanie napojów słodzonych w liczbie jeden lub więcej dziennie było związane z 26 procent wyższym ryzykiem potrzeby procedury rewaskularyzacji, takiej jak angioplastyka lub innych i 21 procent wyższym prawdpodobieństwem udaru. Wyniki porównywano z kobietami, które rzadko lub nigdy nie piły takich napojów. Napoje słodzone zostały zdefiniowane w tym badaniu jako kaloryczne drinki, słodzona woda butelkowana lub herbaty oraz słodzone napoje owocowe.

Występowały również różnice pod względem typów napojów konsumowanych przez kobiety i samego ryzyka. Wypijanie jednego lub więcej napojów owocowych z dodatkiem cukru wiązało się z 42 procentowo wyższym ryzykiem schorzeń sercowo-naczyniowych. Wypijanie takich napojów jak soda wiązało się z 23 procent wyższym ryzykiem schorzeń sercowo-naczyniowych w ogóle.

Badanie objęło ponad 106 ts. kobiet w wieku przeciętnie 52 lata, które wcześniej nie były diagnozowane w kierunku chorób serca, udaru lub cukrzycy.

Kobiety raportowały w specjalnym kwestionariuszu ile i jakie napoje konsumowały. Dane szpitalne były wykorzystywane do oceny, czy kobiety doświadczyły zawału serca, udaru lub zabiegu chirurgicznego polegającego na otwarciu naczyń. Kobiety spożywające najbardziej słodzone napoje były młodsze, częściej paliły papierosy, były otyłe i rzadziej korzystały ze zdrowej diety.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.