Specjalizacje, Kategorie, Działy

Halo! Tu serce

Udostępnij:
– Niewydolność serca, to poważny zespół chorobowy, który daje niespecyficzne objawy, takie jak brak tchu, męczliwość, obrzęki, co powoduje, że pacjent zbyt późno trafia do lekarza i podejmuje leczenie – mówi prof. dr hab. Ewa Straburzyńska-Migaj, przewodnicząca Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z I Kliniki i Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
W 2014 roku, w 40 krajach europejskich opublikowano Białą Księgę Niewydolności Serca, w której dokładnie charakteryzuje się skalę problemu, opisywanego jako niedoceniany zarówno wśród pacjentów, jak i w środowisku medycznym.

Sekcja Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa kardiologicznego postawiła zwiększyć społeczną świadomość na temat niewydolności serca. Naukowcy twierdzą, że wczesne rozpoznanie choroby, prowadzenie odpowiedniego trybu życia, a także poprawa jego jakości, spowalnia postęp choroby oraz zmniejsza częstotliwość hospitalizacji chorych z powodu niewydolności serca.- Niewydolności serca można zapobiegać m. in. poprzez zmianę nawyków żywienia, regularną, umiarkowana aktywność fizyczną, a także poprzez szybsze diagnozowanie w momencie, kiedy pojawią się pierwsze objawy, które mogą być początkiem choroby – mówi prof. Ewa Straburzyńska-Migaj.

- Niewydolność serca, to stan, w którym serce nie jest w stanie prawidłowo pompować krew, a co za tym idzie, dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości tlenu w stosunku do potrzeb – wyjaśnia prof. dr hab. Grzegorz Opolski z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – U podłoża niewydolności serca leżą choroba wieńcowa, nadciśnienie, wady serca. W Polsce już prawie 1 mln osób choruje na niewydolność serca, a co drugi chory umiera w ciągu pięciu lat od diagnozy.

- Jakość życia pacjentów z niewydolnością serca jest porównywalna do jakości życia chorych z niewydolnością nerek – mówi prof. dr hab. Przemysław Leszek z Kliniki Niewydolności Serca I Transplantologii Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Ministerstwo Zdrowia wraz z Sekcją Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przystąpiło do opracowywania programu systemowej opieki zdrowotnej nad pacjentem z niewydolnością serca. – Ostre zespoły wieńcowe dysponują już takim systemem – mówi prof. dr hab. Jadwiga Nessler, z Kliniki Chorób Wieńcowych i Niewydolności Serca Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – czas najwyższy, aby systemową opieka objąć pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca. - Najprostszym sposobem dla poprawy opieki nad chorymi z niewydolnością serca, byłoby powołanie dedykowanej pielęgniarki, która zajmowała by się monitorowaniem chorych z niewydolnością serca – konkluduje prof. Ewa Straburzyńska-Migaj.

W tym roku Ogólnopolskie Obchody Dnia Świadomości Niewydolności Serca odbywać się będą w Poznaniu, nad Maltą, gdzie odbędą się otwarte panele dyskusyjne prowadzone przez kardiologów, dietetyków, psychologów, ratowników medycznych, sportowców oraz osób po przeszczepach serca. Podczas obchodów będzie można wykonać sobie podstawowe badania diagnostyczne, takie jak: pomiar ciśnienia, poziom cholesterolu, stężenie glukozy we krwi, a także sprawdzić pracę serca w kierunki migotania przedsionków, czy arytmii.

Dla rozwoju świadomości niewydolności serca w społeczeństwie Sekcja Niewydolności Serca utworzyła także portal www.slabeserce.pl, na którym można znaleźć materiały edukacyjne, filmy oraz odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane prze pacjentów pytania dotyczące niewydolności serca.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.