Stacja dializ w Wodzisławiu Śląskim otwarta

Udostępnij:
Centrum Dializ Fresenius NephroCare w Wodzisławiu Śląskim zaczęło przyjmować pierwszych pacjentów 3 stycznia. Stacja, jako jedyny ośrodek w powiecie, wykonuje bardzo zaawansowane technologicznie dializy wysokoprzepływowe. Placówka jest również jedynym ośrodkiem w okolicy, która prowadzi leczenie za pomocą dializ otrzewnowych.
Centrum działa przy Szpitalu Miejskim, ma 505 m kw. powierzchni, 15 stanowisk i może dializować nawet 90 pacjentów. Placówka była gotowa do uruchomienia już latem 2009 roku, jednak ponad półtora roku trwało uzyskanie kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia, tak by pacjenci mogli się tu leczyć za darmo.

Stacja pod względem wyposażenia i technik leczenia spełnia najwyższe światowe standardy. Centrum, jako jedyne w powiecie, wykonuje wszystkim pacjentom dializy wysokoprzepływowe z użyciem jednorazowych filtrów dializacyjnych.
- Podczas dializy wysokoprzepływowej zamiast dializatorów niskowydajnych stosuje się urządzenia z błonami o większej przepuszczalności. Te nowoczesne dializatory wysokoprzepływowe pozwalają na oczyszczenie krwi pacjenta z większej ilości bardzo zróżnicowanych toksyn mocznicowych - tłumaczy dr Adam Riemel, dyrektor stacji w Wodzisławiu Śląskim.

Efektem wyższej skuteczności dializy jest dokładniejsze oczyszczenie krwi pacjenta, a w konsekwencji lepsze samopoczucie, poprawa wyników medycznych leczonych pacjentów (np. w zakresie leczenia niedokrwistości lub metabolizmu kostnego), za czym idzie także zwiększenie szans na udany przeszczep nerek.

Fresenius NephroCare jako jedyna firma w Polsce stosuje wyłącznie dializatory wysokowydajne, dzięki czemu wszyscy pacjenci mogą korzystać z dializy wysokoprzepływowej. Stacja jako jedyna placówka w okolicy prowadzi leczenie chorych z przewlekłą niewydolnością nerek również za pomocą tzw. dializ otrzewnowych. Każdy pacjent, który będzie tego wymagał zostanie wyposażony w nowoczesny aparat tzw. cykler, który daje możliwość wykonywania automatycznej dializy otrzewnowej w warunkach domowych. Uruchomiona właśnie stacja dializ to miejsce, które wyznacza nowe standardy leczenia nerkozastępczego w powiecie.

Kolejny atut nowej stacji dializ to sąsiedztwo Szpitala Miejskiego w Wodzisławiu Śląskim. Pacjenci mogą liczyć na konieczną opiekę lekarską w razie jakichkolwiek kłopotów czy komplikacji.
- Liczba chorych z przewlekłą niewydolnością nerek rośnie w tempie około 7 proc. rocznie. Inwestycje w nowe ośrodki leczenia nerkozastępczego są więc konieczne. Otwierając nowoczesny ośrodek mogliśmy zapewnić dializoterapię wszystkim potrzebującym i zwiększyć komfort pacjentów dotąd leczonych w sąsiednich powiatach - dodaje Tomasz Krummel, dyrektor operacyjny Fresenius NephroCare Polska.

Stacja wybudowana za blisko 3,3 milionów złotych składa się z dwóch sal dializacyjnych wyposażonych w najnowocześniejsze aparaty do wykonywania hemodializ i system uzdatniania wody oraz z zaplecza socjalnego i technicznego. Planowany przy dalszym rozwoju ośrodka system dystrybucji koncentratu pozwoli na dostarczanie go bezpośrednio do aparatu do dializ (tzw. sztucznej nerki) poprzez instalację umieszczoną pod tynkiem, co usprawni działanie placówki i zwolni personel z przenoszenia ciężkich pojemników. Dla wygody pacjentów w salach umieszczone zostały podwieszane telewizory, które wypełniają czas podczas kilkugodzinnego zabiegu - każdy dializowany otrzyma słuchawki, by nie zakłócać spokoju pacjentów wybierających inną formę spędzania czasu podczas dializy. W nowej stacji dializ są także szatnie dla pacjentów i personelu, łazienki, sanitariaty, zaplecze socjalne, pomieszczenia magazynowe i techniczne. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tak wysoki standard wyposażenia Fresenius NephroCare stosuje we wszystkich swoich stacjach w Polsce.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.